België lanceert de « Basket Elite Academy! 11 december 2013, de Koninklijke Belgische Basketbalbond organiseert in Brussel een colloquium met alle stakeholders (zowel amateurs als professionals) uit het wereldje. Onder de – profetische? – titel “Working Together, Shooting for Stars”, begint een nieuw elan… Uit de reflecties en verschillende ontmoetingen van die dag, maar ook door het herhaalde succes van de Belgian Lions en de constante vooruitgang van de nationale jeugdploegen, wordt in januari 2015 de Basket Elite Academy geboren.
Goedgekeurd door de ABCD-Commissie en gesubsidieerd in het kader van de Be Gold projecten, is de Basket Elite Academy het eerste project in het herenbasketbal dat door deze commissie erkend wordt. De ABCD-Commissie bestaat uit vertegenwoordigers van ADEPS, Bloso, het BOIC en de Duitstalige Gemeenschap en ondersteunt de meest ambitieuze Belgische projecten op het gebied van sport. ‘Dit initiatief zal niet enkel onze nationale ploeg maar ook onze eigen clubs ten goede komen,’ Cyriel Coomans, voorzitter KBBB De federaties – KBBB, AWBB, VBL – en de Liga – Pro Basketball League – zullen dit project aansturen.
Het einddoel is enerzijds om de individuele kwaliteiten van onze beste jongeren te verbeteren en anderzijds om onze eersteklasseclubs en de Belgian Lions toe te laten hiervan de vruchten te plukken. AWBB en VBL leiden jongeren op van 14 tot 18 jaar. Een federale structuur ontbrak tot nu toe om onze jonge talenten te helpen om zich als jong volwassene te blijven vervolmaken in hun sport. ‘Dit akkoord tussen alle betrokken partijen verheugt me dan ook enorm,’ Jean-Pierre Delchef, AWBB
De eigenlijke bestemming van de Basket Elite Academy is dus om onze toekomstige internationals zo goed en zo snel mogelijk klaar te stomen zodat de nationale ploeg kan blijven wedijveren met de top van Europa. In alle ploegsporten krijgt de nationale ploeg de meeste media-aandacht. ‘Alle partijen hebben er alle belang bij om hierin te investeren zodat de Belgian Lions zich zo goed en zo snel mogelijk ontwikkelen,’ Patrick Wijns, Pro Basketball League
Vooral op sportief, maar ook op medisch vlak zal de Basket Elite Academy een verrijking zijn in samenwerking met de Belgische clubs waarbij de spelers aangesloten zijn. De Academy zal een omkadering van het hoogste niveau bieden die onze beste talenten moet toelaten om zich beter en sneller te ontwikkelen. Vanaf februari 2015 staan er een 40-tal afspraken op het programma met 24 Belgische talentvolle jongeren van (over het algemeen) 18 tot 23 jaar. Deze afspraken, die onderverdeeld worden in “individuele trainingsessies” (tweemaal per maand vanaf november tot juni), “trainingskampen” (twee in de zomer, één in de winter) en “internationale wedstrijden”, zullen begeleid worden door de betere Belgische en buitenlandse coaches.
De trainingskampen in de zomer zullen, net zoals de voorbije jaren, doorgaan net voor de voorbereidingsperiode van de Belgian Lions. Eén van die kampen gaat door in België en wordt geleid door de Belgische bondscoach. Het andere kamp vindt plaats in het buitenland, meer bepaald in “een Europees land met een sterke basketbalidentiteit”, en zal begeleid worden door een buitenlandse coach.
Het sturingscomité van de BEA zal bestaan uit de 4 voorzitters van de Federaties en de Liga, de heren Cyriel COOMANS, Jean-Pierre DELCHEF, Adri WELVAARTSCyriel en Patrick WIJNS. ‘Het talent bestaat. We moeten het nu nog de mogelijkheid bieden om te ontbolsteren. Op 18-jarige leeftijd zijn onze beloften ruwe diamanten die niet onmiddellijk de overstap kunnen maken naar de nationale ploeg. Onze rol als federatie is om voor die jongeren een kader te voorzien. Dit project, dat medegefinancierd wordt door ABCD en ondersteund wordt door VBL, AWBB, KBBB en de Liga, moet niet enkel een leegte opvullen maar ook een gepaste en pasklare oplossing bieden,’ Adri Welvaarts, VBL
De operationele leiding van het project is in handen van Jacques LEDURE (coördinator), Kathleen SCHUURMANS (secretariaat), Guido JASPERS (penningmeester), de twee technische directeurs van de federaties AWBB en VBL, de heren Sven VAN CAMP en Raphaël OBSOMER en de staff van de nationale ploeg , de heren Eddy CASTEELS, Jacques STAS en dokter Sven AERTGEERTS. De namen van de betrokken spelers en coaches evenals de data en de locaties van de trainingen en de stages zullen in de komende weken gecommuniceerd worden